Het kunstcentrum van Amsterdam
30 augustus 2022 door Michel Schreurs
Een gebouw heeft stijl als het persoonlijkheid heeft; als het zijn ware aard discreet uitdrukt.
In 1883 liet de British Imperial Continental Gas Association in Amsterdam twee kolengestookte gasfabrieken bouwen – de Oostergasfabriek en de Westergasfabriek – om gas te produceren voor de verlichting van de straten van de stad.
In Nederland werden in de jaren zestig enorme aardgasreserves ontdekt (de velden van Slochteren en IJmuiden), wat leidde tot de geleidelijke sluiting van kolengestookte gascentrales.
De transformatie tot een cultureel centrum
De jaren ‘80 zijn het beginpunt van plannen om het terrein te herontwikkelen tot een stadspark.
Ter bescherming van het terrein, dat door de industriële activiteiten sterk was vervuild, en met een buurtinitiatief als stuwende kracht werd in 1981 door de gemeenteraad een landinrichtingsverordening uitgevaardigd.
In 1989 kregen de 22 oorspronkelijke industriële gebouwen de status van nationaal monument. Het zuiveringsgebouw, het transformatorgebouw, de gashouder, het regulatorhuis en het machinegebouw werden gerenoveerd.
In 1990 werd het projectbureau Westergasfabriek opgericht onder leiding van Evert Verhagen, architect, stedenbouwkundige en oprichter van Creative Cities. In 1993 stelde het stadsdeel Westerpark het terrein open voor culturele en recreatieve activiteiten. Het 13,5 hectare grote terrein is ontworpen door de Amerikaanse landschapsarchitect Kathryn Gustafson.
Oorspronkelijk was het park bedoeld voor tijdelijke culturele evenementen (theaterfestivals, kunstbeurzen en modeshows), maar het werd een permanent cultureel centrum dat in 2003 officieel werd geopend.
Na diverse centra voor digitale kunst in Frankrijk opgericht te hebben, zijn we enthousiast over deze nieuwe plek in Amsterdam. Fabrique des Lumières zal de bezoekers in Nederland een artistieke en onvergetelijke totaalervaring laten beleven.
Fabrique des Lumières
In 2018 kocht Duncan Stutterheim alle industriële gebouwen op, die in 2019 werden omgedoopt tot Westergas, met als doel het Westerpark om te vormen tot een cultuurdorp voor alle Amsterdammers.
Duncan Stutterheim stelde Culturespaces in de gelegenheid te investeren in de Zuiveringshal, ook bekend als de Gasfabriek, om er een centrum voor digitale kunst te realiseren.
Bezoek Fabrique des Lumières
Nu te zien: openingsexposities ‘Klimt, goud en kleurrijk’ en ‘Hundertwasser, in de voetsporen van de Wiener Secession’.
Bestellen
Een praatje met Rembrandt in Heerlen
Alsof hij nooit is weggeweest: vanaf eind augustus kun je in het centrum van Heerlen zomaar een praatje maken met Rembrandt van Rijn. Geen acteur in kostuum, maar een innovatieve AI-installatie die de schilder van de Gouden Eeuw tot leven wekt.
INFARCT: Peter Heerschop en Viggo Waas brengen een aangrijpende ode aan vriendschap en veerkracht
Wat gebeurt er wanneer het leven van de een plotseling stilvalt en de ander besluit naast hem te blijven staan, ongeacht de zwaarte van de weg? In de documentaire INFARCT vertellen cabaretiers en levenslange vrienden Peter Heerschop en Viggo Waas het verhaal van een herseninfarct dat alles veranderde, maar ook nieuwe betekenis gaf aan verbondenheid.
Het CultuurWerkt! Magazine is voortaan te lezen zonder in te loggen. Wil je graag profiteren van ons culturele aanbod? Dat vind je voortaan in de Alleo app.